"Գրողների միության" նախագահ Լեւոն Անանյանն այսօր Հովհաննես Թումանյանի տան բանալիները հանձնեց Հայ Առաքելական եկեղեցու Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանին: Այսպիսով, Ամենայն հայոց բանաստեղծի տան ճակատագիրը վերջնականապես լուծված է:
Լեւոն Անանյանի խոսքով, ամեն ինչ պետք է արվի, որպեսզի հայկական այս օջախը ծառայի ոչ միայն մեծանուն բանաստեղծի ստեղծագործության քարոզչությանը, այլեւ դառնա վիրահայ կրթական ու մշակութային կյանքի կարեւոր հանգրվաններից մեկը:
Դեռ ամիսներ առաջ քննարկվում էր Հովհաննես Թումանյանի թիֆլիսյան բնակարանի հարցը, որին լուծում տալու պատասխանատվությունն իր վրա վերցրեց "Հայաստանի գրողների միությունը":
Հիշեցնենք նաեւ, որ Թումանյանի տան այն հատվածը, որը պատկանում էր սեփականատեր Արիչ Լեժավային, Գյումրու քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանը, վճարելով 140.000 ԱՄՆ դոլար, գնել է այն ու նվիրաբերել Թբիլիսիի հայկական համայնքին:

Today, Chairman of the Union of Writers Levon Ananyan handed the keys to Tumanyan’s house to Head of Virahayots Diocese of the Armenian Apostolic Church, Bishop Vazgen Mirzakhanyan. Thus, the fate of the great Armenian writer’s house was finally determined.
According to Levon Ananyan, everything must be done so that this Armenian center not only contributes to the propaganda of the great writer’s works, but also becomes one of the main centres of the Georgian Armenian educational and cultural life.
The issue of Tumanyan’s house in Georgia was under discussion still months ago. The Union of Writers of Armenia assumed the responsibility to solve this issue.
To recall, Gyumri’s Mayor Vardan Ghukasyan bought the part of Tumanyan’s house, which belonged to owner Arich Lezhava for 140,000 USD and presented it to the Armenian community in Tbilisi.
The opening of the house will take place in autumn, when the reconstruction work is finished.
“This day can be considered a historical moment as we were not only able to return to our people one of the remains of the great writer, but also we’ll have an Armenian cultural centre,” Levon Ananyan said.