Պրահայում Չեխիայի վարչապետ Պետր Նեչասի բարձր հովանու ներքո հունիսի 18-20-ը անցկացվող "9 դարպաս" փառատոնի շրջանակներում "Չարիքի հնէաբանության" ուսումնասիրման կենտրոնը կազմակերպել էր "Մուսա լեռներ" խորագրով գիտաժողովը:
Գիտաժողովի աշխատանքները շարունակվել են Պրահայի Կարլի համալսարանի աստվածաբանության ֆակուլտետում: Մուսա լեռան ինքնապաշտպանության մասին հանգամանալից զեկույցով հանդես է եկել Նորթրիջի Կալիֆոռնիայի նահանգային համալսարանի պրոֆեսոր, հայկական ուսումնասիրությունների ծրագրի տնօրեն, ծագումով մուսալեռցի Վահրամ Շեմմասյանը:
Հայոց ցեղասպանությանը եւ պաշտոնական Անկարայի ժխտողական քաղաքականությանը հանգամանալից անդրադարձել է նաեւ Շվեդիայի Ուփսալայի համալսարանի պրոֆեսոր Փոլ Լեւինը: Ցուցադրվել է Էնդրյու Գոլդբերգի "Հայոց ցեղասպանությունը" փաստավավերագրական ֆիլմը:

Paleontology of Evil research center organized a conference called “Musa Daghs” on June 18-20 in Prague within the frames of the festival 9 Gates and under the auspices of the Czech Republic Prime Minister Petr Nechas.
Charles University Theology Faculty hosted the continuation of the conference works. Professor at California State University, Northridge (CSUN), Director of Armenian Studies Program, Vahram Shemmasyan, from Musa Dagh, came up with a detailed report on the self-defense fight of Musa Dagh.
Professor at Uppasala University, Sweden, Paul Levine also spoke in detail about the Armenian Genocide and the policy of denialism of the official Ankara.