Սիրիայի քաղաքականությունը պետք է ուղղված լինի հաղթանակ ձեռք բերելուն: Սիրիական նոր կառավարության առաջին նիստում նման հայտարարությամբ է հանդես եկել Սիրիայի նախագահ Բաշար Ալ-Ասադը:
Խոսելով երկրում տիրող իրավիճակի մասին` նախագահը մասնավորապես նշել է.- "Մենք այժմ ապրում ենք պատերազմի պայմաններում` այդ բառի բոլոր իմաստներով, այդ պատճառով ամբողջ մեր քաղաքականությունը, պետության բոլոր ուժերը պետք է ուղղված լինեն հաղթանակի ձեռք բերմանը":
Բաշար Ասադը նաեւ հաղորդել է, որ սոցիալական խնդիրների լուծումը երկրում քաղաքական կայունացման եւ անվտանության գրավականն է` ընդգծելով, որ երկրի տնտեսական քաղաքականությունը պետք է հստակ սահմանվի: Նախագահի կարծիքով` նախարարների նոր խորհրդի վրա օրինական մեծ պահանջներ են դրված: Բաշար Ալ-Ասադն ընդգծել է, որ հիմնական խնդիրը կառավարության եւ ժողովրդի միջեւ կապի բացակայության մեջ է, այդ պատճառով քաղաքացիները դժվարանում են օբյեկտիվորեն գնահատել այս կամ այն նախարարի գործունեությունը:
Հիշեցնենք, որ Սիրիայի նոր կառավարությունը` Ռիադ Ֆարիդ Հիջաբի գլխավորությամբ, երդվել է Բաշար Ասադի առջեւ:

All efforts should be directed towards winning the war, Syrian President Bashar al-Assad said at the first session of the Syrian new cabinet.
Touching upon the situation in the country, the president has particularly said: " We live in a real state of war from all angles. When we are in a war, all policies and all sides and all sectors need to be directed at winning this war."
Bashar al-Assad has also said the solution of social issues is the basis for political stability and security, stressing they have to possess an economic mentality with a clear vision. According to the president, the new cabinet of ministers faces great legitimate demands. Bashar al-Assad stressed the main problem is the absence of communication between the government and the people, therefore the citizens find it difficult to evaluate the activity of this or that minister objectively.