Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը՝ Փիրուզյանն ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության գործով, հունիսի 26-ին որոշում է կայացրել, որի համաձայն արձանագրվել է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 5-րդ հոդվածի՝ Ազատության և անձեռնմխելիության իրավունք, առաջին, երրորդ եւ չորրորդ կետերի, ինչպես նաև կոնվենցիայի 3-րդ հոդվածի՝ Խոշտանգումների արգելում, խախտումներ:
Ինչպես "Փաստինֆո" գործակալության թղթակցին հայտնել է Կամո Փիրուզյանի պաշտպան, փաստաբան Լուսինե Սահակյանը, Եվրոպական դատարանի որոշմամբ, քաղաքացուն պետք է վճարվի 8 հազար եվրոյի փոխհատուցում՝ բարոյական վնասի համար:

On June 26, the European Court of Human Rights handed down a ruling in the case Piruzyan against the Republic of Armenia, according to which Points 1, 3 and 4 of Article 5 (Liberty and security) of the European Convention on Human Rights, as well as Article 3 (Torture) of the Convention have been violated.
As Kamo Piruzyan’s advocate, lawyer Lusine Sahakyan told Pastinfo’s correspondent, by the decision of the European Court, the citizen must receive a compensation of €8,000 for moral damage.
L. Sahakyan said Kamo Piruzyan was accused of a bandit attack and was in detention for 1 year and two months but the prosecutor dropped the charges and Piruzyan was acquitted. ECHR has concluded that Piruzyan’s right of liberty was violated and he received humiliating attitude-he was detained.