ՄԱԿ-ի եւ Արաբական երկրների լիգայի՝ Սիրիայի հարցով հատուկ բանագնաց Քոֆի Անանն առաջարկել է հունիսի 30-ին Ժնեւում Սիրիայի հարցով կայանալիք կոնֆերանսին հրավիրել նաեւ Իրանին:
Այս քայլով Անանը պնդում է իր դիրքորոշումը, որը նա ներկայացրել էր անցած շաբաթ: Անանի կարծիքով՝ Իրանը պետք է ավելի ակտիվ դերակատարություն ունենա Սիրիայի ճգնաժամի լուծման գործընթացում: Իսկ այս գործընթացին պետք է մասնակցեն ոչ միայն Իրանը, այլ նաեւ Իրաքը, Քուվեյթը, Քաթարը, Թուրքիան, Սաուդյան Արաբիան: Նա գտնում է, որ այսպիսով` կոնֆերանսի մասնակիցների թիվը կլինի "օպտիմալ":
Մինչ այս պահը կոնֆերանսին մասնակցելու հրավերներն ուղարկված չեն, եւ հայտնի չեն դրա հստակ մասնակիցները: Անանն ասել է, որ Իրանի հարցով իր պնդմանը Ռուսաստանն ու Վաշինգտոնը կպատասխանեն այսօր:

UN and Arab League Envoy Kofi Annan has proposed to invite also Iran to the conference on Syria issue to be held on June 30 in Geneva.
With this step Annan reaffirms his position presented last week. According to Annan, Iran must have a more active role in the settlement process of the crisis in Syria. Not only Iran, but also Iraq, Kuwait, Qatar, Turkey, Saudi Arabia must take part in this process. He thinks in this way the number of the participants in the conference will be “optimal”.
The invitations for the participation in the conference haven’t been sent so far and it is not definite which countries will participate in it. Annan has said Russia and Washington will answer his proposal on Iran today.