ՀՅԴ Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի փոխանցմամբ՝ ԱՄՆ Սենատի արտաքին կապերի հանձնաժողովը երեկ հավանության է արժանացրել Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնում Ռիչարդ Մորնինգսթարի թեկնածությունը:
Այս անգամ Մորնինգսթարին հարցեր են ուղղվել տարածաշրջանում առկա իրավիճակին առնչվող մի շարք խնդիրների, ինչպես նաեւ Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնում նշանակվելու դեպքում իր առաջնահերթ անելիքների վերաբերյալ: Արդյունքում, հայամետ սենատորներ Բարբարա Բոքսերն ու Ռոբետ Մենենդեսը հավանության են արժանացրել Մորնինգսթարի թեկնածությունը:
Պատասխանելով այդ երկու սենատորների հարցերին՝ Մորնինգսթարը հաստատել է Ղարաբաղի հարցում հակամարտող կողմերին ԱՄՆ պետքարտուղարի արած կոչերը, որոնցում խոսք է գնում 1994 թվականի հրադադարի համաձայնագրով ստանձնած պարտավորությունների կատարման, ինչպես նաեւ խաղաղության համար անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկելու մասին:
Մորնինգսթարը խոստացել է նշանակվելու դեպքում այցելել Ջուղա, որտեղ ոչնչացվել են հազարավոր հայկական խաչքարեր, ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ռոբերտ Բրադտկեի հետ գործադրել բոլոր ջանքերը՝ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման համար:

Yesterday, the US Senate Foreign Relations Committee approved the nomination of Richard Morningstar for US Ambassador to Azerbaijan, reported the Armenian National Committee of America (ANCA).
This time Morningstar was asked questions on the issues pertinent to the situation in the region, as well as on what Ambassador Morningstar would prioritize to do during his tenure in Azerbaijan. In the result, pro-Armenian Senators Barbara Boxer and Robert Menendez approved Morninsgtar’s nomination.
Answering to the questions of these two Senators, Morningstar confirmed the call of US Secretary of State for complying with the 1994 ceasefire agreement and taking necessary measures for ensuring peace.
If he is approved, Morningstar promised to visit Djulfa, where thousands of Armenian cross-stones where destroyed, as well as promised to take all the efforts with OSCE MG co-Chair Robert Bradtke for the settlement of the Karabakh conflict.