"Եվրատեսիլի" այս տարվա մայրաքաղաք Բաքվում, ուր հազարավոր հյուրեր են ժամանել տարբեր երկրներից, ընդդիմադիր շրջանակներն, առիթն օգտագործելով, շարունակում են բողոքի ցույցերը, իսկ փոքր-ինչ կաշկանդված ոստիկանությունը չի զլանում շարունակել ձերբակալությունները։
Հերթական բախումը տեղի է ունեցել նախօրեին։ Իրավապահները "Հանրային պալատ" ընդդիմադիր շարժման ակտիվիստներին թույլ չեն տվել հավաք անցկացնել Հանրային հեռուստատեսության առջեւ: Ընդդիմության կարծիքով, հեռուստաալիքը չի կատարում հանրային հեռարձակողի գործառույթներն ու բազմակարծություն չի ապահովում եթերում: "Մուսավաթ" կուսակցության առաջնորդ Իսա Ղամբարը հայտարարել է, որ Հանրային հեռուստատեսությունը, լինելով "Եվրատեսիլի" կազմակերպիչներից, խախտում է Եվրոպայի հեռարձակողների միության սկզբունքները խոսքի ազատության հարցում:
Ընդդիմադիրներին, այնուամենայնիվ, հաջողվել է հավաքվել հեռուստատեսության առջեւ: Շենքը շրջապատվել է ոստիկաններով, իսկ "Հանրային պալատի" առավել ակտիվ գործիչներին ձերբակալել են հենց իրենց բնակարաններում: Ընդհանուր առմամբ, ձերբակալվել է 30 մարդ:

In the host city of Eurovision -2012, in Baku, where thousands of people have arrived from different countries, the opposition circles making use of the opportunity continue protests, while the police, who are a little constrained, continue arrests.
Again a clash between the police and the protestors took place yesterday. The police didn’t allow the activists of Public Chamber opposition movement to hold an assembly before the Public TV building. According to the opposition, the TV channel doesn’t carry out the functions of the public broadcaster and doesn’t ensure pluralism on TV. The leader of Musavat Party Isa Gambar has stated that the Public TV, being one of the organizers of the Eurovision Song Contest, violates the principles of the European Broadcasting Union in the issue of freedom of speech.
The opposition representatives, however, managed to gather in front of the TV company. The building was surrounded by the police. The more active figures of Public Chamber movement were arrested in their houses. In total, 30 people were arrested.