Ադրբեջանի ու Իրանի հարաբերություններում վերջին շրջանում լարվածությունը շարունակում է աճել: Իրանը փակել է Ադրբեջանի հետ սահմանն` Ադրբեջանից եկող բեռնատար եւ մարդատար ավտոմեքենաների համար:
Հաղորդվում է, որ Նախիջեւանի Ջուլֆայի հսկիչ անցակետի մոտ մեծ թվով ավտոմեքենաներ են կուտակվել, եւ սահմանապահները թույլ չեն տալիս նրանց մուտքը երկիր:
Միեւնույն ժամանակ, Ադրբեջանի արտգործնախարարն արձագանքել է Բաքվից Իրանի դեսպանին հետ կանչելու լուրերին՝ մեկնաբանելով, որ դեսպանը կանչվել է Թեհրան խորհրդակցությունների նպատակով: Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ դեսպանը հետ է կանչվել Ադրբեջանում "Եվրատեսիլ" երգի մրցույթի անցկացման եւ համասեռամոլների շքերթն արտոնելու համար:

Tension in the Azerbaijani-Iranian relations has continued to increase recently. Iran has closed the border with Azerbaijan blocking the way of trucks and passenger cars coming from Azerbaijan.
Reportedly, many cars have been blocked at Julfa checkpoint in Nakhijevan. The frontiers don’t allow them to enter the country.
At the same time, the Azerbaijani FM has commented on the news on recalling the Iranian ambassador from Baku saying that the ambassador was recalled to Tehran for consultations. It was reported earlier the ambassador was recalled because of the Eurovision Song contest in Azerbaijan and because of authorizing the parade of homosexuals.