Մինչ քաղաքական դաշտում ընտրություններից հետո արդեն քննարկվում է հետագա քաղաքական համագործակցության հարցերը, Սահմանադրական դատարանը առաջիկայում փորձելու է քննարկել մայիսի 6-ին տեղի ունեցած ընտրությունների արդյունքները։
"Հայ ազգային կոնգրես" կուսակցությունների դաշինքի դիմումն արդեն Սահմանադրական դատարանում է։ ՀԱԿ-ը վիճարկելու է համամասնական ընտրակարգով ընտրությունների արդյունքները:
Բացի ՀԱԿ-ից` Ազգային ժողովի մեծամասնական ընտրակարգով անցկացված ընտրությունների արդյունքներով ընդունված որոշումների հետ կապված վեճերով սահմանադրական դատարան է դիմել նաեւ թվով 6 պատգամավորի թեկնածու։ Նշված վեց դիմումները ներկայացվել են պատգամավորի թեկնածուներ Սամվել Հարությունյանի, Մանուել Գասպարյանի, Նիկոլ Փաշինյանի, Լեւոն Զուրաբյանի, Գագիկ Ներսիսյանի եւ Դավիթ Մաթեւոսյանի կողմից։
Սահմանադրական դատարան դիմած պատգամավորի թեկնածուներից յուրաքանչյուրը վիճարկում է մեծամասնական ընտրակարգով պատգամավորի ընտրության արդյունքներով ընդունված որոշումը։ Սահմանադրական դատարանի նախագահն, օրենքով սահմանված կարգով, հանձնարարել է սահմանադրական դատարանի անդամներին ուսումնասիրել նշված դիմումները եւ զեկուցել ուսումնասիրության արդյունքների մասին։

While the issues of further political cooperation are discussed in the political field, the Constitutional Court will try to discuss the results of the May 6 elections in the near future.
ANC’s application is already in the Constitutional Court. ANC has filed an application to dispute the election results in the proportional voting system.
Besides ANC, 6 MP candidates have also filed applications in the Constitutional Court to dispute the election results in the majoritarian voting system. The 6 MP candidates are Samvel Harutyunyan, Manuel Gasparyan, Nikol Pashinyan, Levon Zurabyan, Gagik Nersisyan and Davit Matevosyan.
Each of them is disputing the decision taken on the election results in the majoritarian voting system. The chairman of the Constitutional Court has ordered the members of the Constitutional Court in accordance with law to examine the mentioned applications and to report on the examination results.