Ռուս երգիչ Իոսիֆ Կոբզոնին` ԱՄՆ-ի մուտքի արտոնագիր չտալու խնդիրը լուրջ արձագանք է գտել հասարակության շրջանում, գործին խառնվել են նաեւ երգչի ներկայացուցչիներն, ովքեր հարցը բարձրացրել են Վաշինգտոնում՝ հանդիպելով Պետդեպարտամենտի պաշտոնյաններին։
Հիշեցնենք, որ ռուս արտիստին մուտքի արտոնագիր չէին տրամադրել ԱՄՆ մեկնելու համար, որտեղ նա պետք է համերգների մասնակցի՝ իր 75 ամյակի կապակցությամբ։
ITAR-TASS-ի փոխանցմամբ, "դիվանագետներն ընդունել են բողոքարկումը ու պնդել, որ Իոսիֆ Կոբզոնին արտոնագիր տրամադրելու հարցը մոտ ապագայում բարձր մակարդակով կվերանայվի":
Իսկ ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն այս առնչությամբ հայտարարել է, որ Մոսկվան ամեն ինչ կանի` հասնելու նրան, որ Կոբզոնի ու մյուս ռուս քաղաքացիների համար հանվեն ԱՄՆ այցելելու արգելքները:
Կոբզոնն ինքը հայտարարել է, որ իրեն արտոնագիր տրամադրելու հարցը նշանակում է "թքել Ռուսաստանի վրա":
Հիշեցնենք նաեւ, որ Կոբզոնն արդեն 18 տարի է՝ չի կարողանում գնալ ԱՄՆ: 1995թ. ԱՄՆ-ի Պետդեպը զրոյացրել էր նրա բազմանգամյա վիզան` հիմնավորելով դա "վերահսկողության ենթակա դեղամիջոցների հետ կապված գործողություններում երգչի հնարավոր մասնակցությամբ": Տվյալ որոշման ոչ պաշտոնական պատճառը երգչի հնարավոր կապերն են ռուսական կազմակերպված հանցավոր խմբավորումների հետ:

The problem that the Russian singer Iosif Kobzon was denied a US visa found a serious response among the public, the singer’s representatives also got involved in the matter. They raised the issue in Washington meeting US State Department officials.
To recall, the Russian artist was denied a US visa. He planned to give concerts on the occasion of his 75th anniversary in US.
Itar-Tass informs “the diplomats accepted the appeal and confirmed that the issue of granting a visa would be reviewed speedily at the highest level.”
Russian Foreign Minister Sergei Lavrov has said Moscow will do everything to have the entry ban lifted for Kobzon and other Russian citizens.
Kobzon himself has stated that the issue of granting a visa to him means “to spite on Russia”.
To recall, it’s 18 years Kobzon hasn’t been able to visit US. In 1995 the US State Department annulled his multiple entry visa, substantiating this step with Kobzon’s possible involvement in illegal operations with some medicines subject to control. The unofficial reason for this decision was probable ties between the singer and Russian organized criminal groups.